Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question-15 Consider the following two mutually exclusive investment projects: n

ID: 2593381 • Letter: Q

Question

Question-15 Consider the following two mutually exclusive investment projects: n Project A 0 -$20,000 Project B -$25,000 25,500 18,000 117,500 2 17,500 3 15,000 On the basis of the NPW criterion, assume an infinite planning horizon with project repeatability (the same costs and benefits). In order to determine which project to choose, we need to compare the present worth of these projects. In this study, what is the Project B's present worth using i-12%? Answer: a) Between $28,300 and $28,600 b) Between $27,300 and $27,600 c) Between $26,300 and $26,600 d) Between $25,000 and $55,600 e) Between $29,000 and $29,600

Explanation / Answer

Information given:
i = 12%
Required period = infinite.
Thus, the analysis period = least common multiple required periods
=3*2 = 6 years
Let, us find the Present worth of Project A:
PW (12%) for period= -$20,000 + $17,500(P/F, 12%, 1)+ $17,000(P/F, 12%, 2) + $15,000(P/F, 12%, 3)
= 20,252.60

Year

Cash flows

discounting factor at 12%

PV of cash flows

                       -  

       (20,000)

1

-20000

                        1

         17,500

0.892857

15625

                        2

         17,500

0.797194

13950.89

                        3

         15,000

0.71178

10676.7

PW

20252.6

PW (12%) for total= $20,252.60* [1 + (P/F, 12%, 3)]= $34,668
Now, let us calculate for projectB:
PW (12%) for period = -$25,000 + $25,500(P/F, 12%, 1)+ $18,000(P/F, 12%, 2)
=$12,117.30

Year

Cash flows

discounting factor at 12%

PV of cash flows

               -  

   (25,000)

1

-25000

                1

     25,500

0.892857

22767.86

                2

     18,000

0.797194

14349.49

                3

               -   

0.71178

0

4

-

0.635518

0

12117.35


PW (12%)total= - $12,117.30* [1 + (P/F, 12%, 2) + (P/F, 12%, 4)]
=12,117.30* 2.432712

=$29,478
The correct option is e. Between $29,000 and $29,600

Year

Cash flows

discounting factor at 12%

PV of cash flows

                       -  

       (20,000)

1

-20000

                        1

         17,500

0.892857

15625

                        2

         17,500

0.797194

13950.89

                        3

         15,000

0.71178

10676.7

PW

20252.6

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote