A and B companies have been offered the following rates per annum on a 1 million
ID: 2591267 • Letter: A
Question
A and B companies have been offered the following rates per annum on a 1 million dollars of investment. Company A fixed rate of 4.86% and floating rate (in percent) LIBOR+0.5, company B fixed rate of 6.12 and floating rate(in percent) LIBOR+0.6. Company A requires a fixed rate investment and company B requires a floating rate investment. Design a swap that will net a bank acting as a financial intermediary (F.I.) 30 percent of the benefits and be equally attractive to both the companies. Draw a complete picture to show the exact transactions and check that the F.I., X, and Y are better off in your swap deal by receiving benefits exactly as asked. Find the following in your swap scheme with all numerical values: a)Benefit of swap in dollar per year. b)Return on B’s investment in capital markets in dollar per year c)Receipt by F.I. from B in dollar per year. d)Receipt by A from F.I. in dollar per year
Explanation / Answer
Own Choice of the companies A Required fixed rate investment B Required floating rate investment Swap Agreement Company A will invest fund at LIBOR+-.5% and enter swap agreement with swap dealer to receive fixed rate and pay floating rate Company will invest fund at fixed rate 6.12% and enter swap agreement with swap dealer to receive floating rate and pay fixed rate Effective rate of investment of two companies A Total rate under 4.86% - LIBOR+0.6% = -LIBOR + 4.26% Total rate under SWAP Agreement 6.12% - LIBOR+0.5% = -LIBOR + 5.62% Net Benefit under Swap Ageement (-LIBOR+5.62% - (-LIBOR+ 4.26%) = 1.36% Benefit for both companies is Equal For A == 1.36/2 = 0.68 For B == 1.36/2 = 0.68 Net Benefit for Companises For A == 1.36/2 = 0.68- .30 for bank intermedairy = 0.38 a Benefit of swap in dollar per year = $ 1 million * 1.36% = $ 13600 b Return on B investment in capital market Assume LIBOR = 5% Net Rate 5%+ 0.6%+ 0.38% = 5.98% 1 million * 5.98% = $ 59800 per year c receipt by FI from B 1 Million * 0.30 = $ 3000 d receipt by FI from A 1 Million * 0.30 = $ 3000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.