14. Sally received $60,600 of compensation from her employer and she received $6
ID: 2591039 • Letter: 1
Question
14. Sally received $60,600 of compensation from her employer and she received $630 of interest from a corporate bond. What is the amount of Sally's gross income from these items?
Multiple Choice
$60,600.
$0.
$61,230.
$630.
15. Madison's gross tax liability is $11,450. Madison had $3,030 of tax credits available and she had $10,650 of taxes withheld by her employer. What is Madison's taxes due (or taxes refunded) with her tax return?
Multiple Choice
$0 taxes due and $0 tax refund.
$8,420 taxes due.
$800 taxes due.
$2,230 tax refund.
Explanation / Answer
Answer =1 Amount received from the employer as compensation = $ 60,600 Interest received from the corporate bond = $ 630 is not a salaey income, this is an investment income So Salary income = $ 60,600 Answer = Option 1 = $ 60,600 Answer =2 Gross Tax liability of madison's = 11450 Less: Credits Available = 3030 Less: Taxes withheld by the eployer = 10650 -2230 So there is excess credit and taxed withheld , so this amount is refundable to Madison's . Answer = Option 4 = $ 2,230 Tax Refund
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.