A company\'s overhead rate is 200% of direct labor cost. Using the following inc
ID: 2590372 • Letter: A
Question
A company's overhead rate is 200% of direct labor cost. Using the following incomplete accounts, determine the cost of direct materials used.
Work in Process Inventory
Beginning WIP 62,000
Direct Materials ?
Direct Labor ?
Applied Overhead ?
To Finished Goods ?
Ending WIP 72,000
Factory Overhead
150,000 152,000
Finished Goods Inventory
Beginning FG 52,000
277,000 282,000
Ending FG 47,000
Multiple Choice
$59,000.
$282,000.
$292,000.
$277,000.
$148,000
Explanation / Answer
Cost of goods manufactured = 277000 Current manufacturing costs = 287000-62000+72000 = 287000 Direct materials used = 287000-152000-(152000/200%)= 59000 Option 1 is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.