Jane Roe\'s plan is to accumulate $250,000 in her (assuming she waits N years to
ID: 2590156 • Letter: J
Question
Jane Roe's plan is to accumulate $250,000 in her (assuming she waits N years to start saving) to have personal savings account by the time she retires at 60. $250,000 in her account when she is 60. Comment o The longer she stalls on getting started, the tougher it the pattern you observe in the table. will be to meet her objective. Jane is now 25 years old. Create a spreadsheet to complete the following table to show how much Jane will have to save each year Interest Rate per Year 8% 4% 12% N=5 N = 10 N = 15Explanation / Answer
The total years from her present age of 25 to 60 = (60-25) = 35 years
If she has to wait for N years means her total time for saving is (35 - N).
For calculating amount of saving each year that will accumulate to $250,000, we need to use Future Value Annuity Factor for the relevant interest rate and time for savings(i.e.FVAF)
Savings each year = $250,000/FVAF(interest,years)
When Interest per year is 4%
i) N = 5 years, then time is (35-5) = 30 years
and savings each year = $250,000/FVAF(4%,30 yrs) = $250,000/58.328 = $4,286
ii) N = 10 years, then time is (35-10) = 25 years
and savings each year = $250,000/FVAF(4%,25 yrs) = $250,000/43.312 = $5,772
iii) N = 15 years, then time is (35-15) = 20 years
and savings each year = $250,000/FVAF(4%,20 yrs) = $250,000/30.969 = $8,073
iv) N = 20 years, then time is (35-20) = 15 years
and savings each year = $250,000/FVAF(4%,15 yrs) = $250,000/20.825 = $12,005
When Interest per year is 8%
i) N = 5 years, then time is (35-5) = 30 years
and savings each year = $250,000/FVAF(8%,30 yrs) = $250,000/122.346 = $2,043
ii) N = 10 years, then time is (35-10) = 25 years
and savings each year = $250,000/FVAF(8%,25 yrs) = $250,000/78.954 = $3,166
iii) N = 15 years, then time is (35-15) = 20 years
and savings each year = $250,000/FVAF(8%,20 yrs) = $250,000/49.423 = $5,058
iv) N = 20 years, then time is (35-20) = 15 years
and savings each year = $250,000/FVAF(8%,15 yrs) = $250,000/29.324 = $8,525
When Interest per year is 12%
i) N = 5 years, then time is (35-5) = 30 years
and savings each year = $250,000/FVAF(12%,30 yrs) = $250,000/270.293 = $925
ii) N = 10 years, then time is (35-10) = 25 years
and savings each year = $250,000/FVAF(12%,25 yrs) = $250,000/149.334 = $1,674
iii) N = 15 years, then time is (35-15) = 20 years
and savings each year = $250,000/FVAF(12%,20 yrs) = $250,000/80.699 = $3,098
iv) N = 20 years, then time is (35-20) = 15 years
and savings each year = $250,000/FVAF(12%,15 yrs) = $250,000/41.753 = $5,988
Comment : The amount of saving increased with the increase in time for waiting to save(i.e. N) and the amount of saving decreased with the increase in interest rate.
Interest rate = 4% Interest rate = 8% Interest rate = 12% N = 5 4,286 2,043 925 N = 10 5,772 3,166 1,674 N = 15 8,073 5,058 3,098 N = 20 12,005 8,525 5,988Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.