Bed & Bath, a retailing company, has two departments—Hardware and Linens. The co
ID: 2589925 • Letter: B
Question
Bed & Bath, a retailing company, has two departments—Hardware and Linens. The company’s most recent monthly contribution format income statement follows:
A study indicates that $378,000 of the fixed expenses being charged to Linens are sunk costs or allocated costs that will continue even if the Linens Department is dropped. In addition, the elimination of the Linens Department will result in a 11% decrease in the sales of the Hardware Department.
Required:
What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Linens Department?
Department Total Hardware Linens Sales $ 4,070,000 $ 3,060,000 $ 1,010,000 Variable expenses 1,382,000 962,000 420,000 Contribution margin 2,688,000 2,098,000 590,000 Fixed expenses 2,200,000 1,320,000 880,000 Net operating income (loss) $ 488,000 $ 778,000 $ (290,000 )Explanation / Answer
Contribution margin ratio for Hardware=(Contribution margin/Sales)
=(2098000/3060000)=0.6856
New sales for Hardware=3060000(1-0.11)=$2723400
New Contribution margin for Hardare=(2723400*0.6856)=$1867220
Less:Fixed costs for Hardware=$1,320,000
Less:Fixed costs for Linens=$378000
New net operating income=$169220
Hence decrease in net operating income=(488000-169220)=$318780.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.