Hi-Tech Incorporated produces two different products with the following monthly
ID: 2589468 • Letter: H
Question
Hi-Tech Incorporated produces two different products with the following monthly data:
Cell GPS Total
Selling price per unit 100 400
Variable cost per unit 40 240
Expected unit sales 21,000 9,000 30,000
Sales mix 70% 30% 100%
Fixed costs 1,800,000
Assume the sales mix remains the same at all levels of sales.
a Calculate the weighted average contribution margin per unit.
b How many units in total must be sold to break even?
c How many units of each product must be sold to break even?
d How many units in total must be sold to
earn a monthly profit of $180,000?
e How many units of each product must be sold to earn a monthly profit of $180,000?
Explanation / Answer
a Calculate the weighted average contribution margin per unit.
Weighted average contribution margin = (60*70%+160*30%) = 90
b How many units in total must be sold to break even?
Break even = Fixed cost/weighted average contribution margin per unit
= 1800000/90
Break even = 20000 unit
c How many units of each product must be sold to break even?
Cell = 20000*70%=14000 unit
GPS = 20000*30% = 6000 unit
d How many units in total must be sold to
earn a monthly profit of $180,000?
Required unit = Fixed cost+Profit/weighted average contribution margin per unit
= (1800000+180000)/90
Requird unit = 22000 unit
e How many units of each product must be sold to earn a monthly profit of $180,000?
Cell = 22000*70% = 15400 unit
GPS = 22000*30% = 6600 unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.