Manufacturing overhead was estimated to be $250,000 for the year along with 20,0
ID: 2588935 • Letter: M
Question
Manufacturing overhead was estimated to be $250,000 for the year along with 20,000 direct labor hours. Actual manufacturing overhead was $225,000, and actual direct labor hours were 19,000. To dispose of the balance in the Manufacturing Overhead account, which of the following would be correct? Manufacturing Overhead would be credited for $12,500. Manufacturing Overhead would be credited for $25,000. ·Manufacturing Overhead would be debited for $12.500. Manufacturing Overhead would be debited for $25,000Explanation / Answer
Answer is Manufacturing overhead would be debited for $12500
Manufacturing Overhead Absorption Rate =250000/20000=12.5 Per DLH
Manufacturing Overhead Applied =Actual DLH*Manufacturing Overhead Absorption Rate =19000*12.5 =237500
Overhead Over Applied=237500-22500=12500
OVerhead Applied has to be reduced by Debiting Manufacturing Overhead and Crediting Cost of Goods Sold
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.