Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decision
ID: 2587939 • Letter: A
Question
Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decisions and requires a 15% annual return on all investments. The company is considering two different investments. Each require an initial investment of $15,900 and will produce cash flows as follows:
The present value factors of $1 each year at 15% are:
The present value of an annuity of $1 for 3 years at 15% is 2.2832
The net present value of Investment A is:
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=8900*2.2832
=20320.48
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=20320.48-$15900
which is equal to
=$4420.48.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.