Time remaining: 1:12:5 1. Ignore income taxes in this problem) Rushforth Manufac
ID: 2587810 • Letter: T
Question
Time remaining: 1:12:5 1. Ignore income taxes in this problem) Rushforth Manufacturing has $90,000 to invest in either Project A or Project B. The following data are available on these projects Project A Project B $90,000 40.000 $50.000 $29,000 $25,000 Cost of equipment needed now Working capital investment needed now... Annual cash operating inflows.... Salvage value of equipment in 6 years.... Both projects wll have a useful le of 6years. At the end of 6 years, the working capital investment will be reloased for use elsewhere. Rushforth's required rate of return is 14%. The net present value of Project A is closest to: O $71,000 O $27341 O $94.000 O $117,341Explanation / Answer
Present value of inflows=$29000*Present value of annuity factor(14%,6)+$10000*Present value of discounting faactor(14%,6)
=$29000*3.889+$10000*0.456
=$117341
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$117341-$90,000
=$27341(Approx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.