A firm has a Capital Structure as follows: 1. The market value of the bonds is $
ID: 2584791 • Letter: A
Question
A firm has a Capital Structure as follows:
1. The market value of the bonds is $2,000,000,
2. The market value of the Preferred Stock is $1,000,000.
3. Firm has 500,000 shares of common stock (equity) outstanding, selling for $20 per share
The preferred stock share price is $50 and which a $4 dividend. Each share of common stock sells for $20 and pays a $1.00 dividend, which is expected to grow by 2% per year. The price of the bonds is $818, and the coupon rate is 5%. The bonds will mature in 10 years.
The firm’s tax rate is 40%. The company has $2,500,000 in sales, and expenses of $1,000,000. The initial investment of $5,000,000 will be depreciated straight-line over 10 years. The project is expected to last 10 years.
1. What is the firm’s WACC? ________________________________Chapter 13 ( to solve this question you must use the cost of preferred stock, cost of the common stock and cost of the bonds from Mini case 2-part 1)
Explanation / Answer
WACC =6.79%
Cost of Capital Prefered Stock Dividend/Price=4/50 8.00% Equity D1/P +G =((1*(1+.02))/20)+2% 7.100% Debt YTM NPER =10 PMT =50 PV=-818 Fv =1000 YTM=7.67%*(1-.40)=4.60%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.