PLEASE SHOW ALL THE WORK SO I CAN UNDERSTAND HOW THE ANSWER IS REACHED! THANK YO
ID: 2584597 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL THE WORK SO I CAN UNDERSTAND HOW THE ANSWER IS REACHED! THANK YOU!
Cardiv Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product.
Production volume 10,200 units 11,200units
Direct materials $77.90 p/u $77.90 p/u
Direct labor $49.20 p/u $49.20 p/u
Manuf overhead $73.90 p/u $67.90 p/u
The best estimate of the total cost to manufacture 10,700 units is closest to: (Do not round intermediate calculations.)
$2,085,810
$2,117,100
$2,134,980
$2,123,805
Explanation / Answer
Variable cost per unit and total fixed costs remains same irrespective of change in units.
Hence direct material and direct labor are variable costs.
For manufacturing overheads:
Total cost at 10200 units=(10200*73.9)=753780
Total cost at 11200 units=(11200*67.9)=760480
Variable cost=(760480-753780)/(11200-10200)=$6.7/unit
Total fixed cost=753780-(6.7*10200)=$685440
Hence total cost at 10700 units=(77.9+49.2+6.7)*10700+685440
=$2,117,100(B)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.