On the first day of the fiscal year, a company issues a $3,100,000, 10%, 5-year
ID: 2584498 • Letter: O
Question
On the first day of the fiscal year, a company issues a $3,100,000, 10%, 5-year bond that pays semiannual interest of $155,000 ($3,100,000 × 10% × ½), receiving cash of $2,871,837.
Journalize the first interest payment and the amortization of the related bond discount. Round to the nearest dollar. If an amount box does not require an entry, leave it blank.
Journalize the first interest payment and the amortization of the related bond discount. Round to the nearest dollar. If an amount box does not require an entry, leave it blank.
Explanation / Answer
3100000 - 2871837 = 228163
228163 / 5 = 45632.6
45632.6 / 2 = 22816.3
interest expense Dr 177816.3
Cr discount on bonds payable 22816
Cr cash 155000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.