Saskatewan Can Company manufactures recyclable soft-drink cans. A unit of produc
ID: 2583599 • Letter: S
Question
Saskatewan Can Company manufactures recyclable soft-drink cans. A unit of production is a case of 12 dozen cans. The following standards have been set by the production-engineering staff and the controller.
Actual material purchases amounted to 412,800 kilograms at $0.70 per kilogram. Actual costs incurred in the production of 48,000 units were as follows:
Prepare the following journal entries. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field. Do not round intermediate calculations.)
1. Record the purchase of direct material on account and the direct-material purchase price variance.
2. Record the addition of direct-material cost to work-in-process inventory and the direct-material quantity variance.
3. Record the addition of direct-labor cost to work-in-process inventory and the direct-labor variances.
4. Record the closing of the direct-material and direct-labor variances to cost of goods sold.
Direct Labor: Direct Material: Quantity, 0.29 hour Quantity, 8 kilograms Rate, $14.50 per hour Price, $0.68 per kilogramExplanation / Answer
1)Purchase price variance =AQ purchased [AR-SR]
= 412800[.70-.68]
= 8256 U
2)Direct material quantity variance =SR[AQ used -SQ]
= .68[391200- (48000*8)].
= .68 [391200- 384000]
= 4896 U
3)Labor rate variance =AH[AR-SR]
= 228096-[15360*14.50]
= 228096 - 222720
= 5376 U
Labor efficiency variance =SR[AH-SH]
= 14.5[15360-(48000*.29)]
= 14.5 [ 15360- 13920]
= 20880 U
4)
Account title Debit credit Raw material Inventory [412800*.68] 280704 Material purchase price variance 8256 Accounts payable [412800*.70] 288960Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.