Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sandwich Ltd prepares meals for sale 24 hours a day. Fixed cost for the restaura

ID: 2583121 • Letter: S

Question

Sandwich Ltd prepares meals for sale 24 hours a day. Fixed cost for the restaurant is $450000 per year. On average the sales check per customer is $8.00. The average cost of food and other variable costs is $3.20 per customer. The income tax rate is 30%. Target net income is $105000.

a) What revenues are needed to earn the target net income?--- (7 marks)

b) How many customers are needed to breakeven? To earn net income of $105000? (10 marks)

c) What is the net income if the number of customers is 150000? (8 marks)

Explanation / Answer

Target income volume = [Fixed costs + (Target after-tax income/(1-tax rate)]/(selling price - variable cost)

If all the variables are known target income volume can be determined by above mentioned formula

If,

Fixed cost = $450000

Target after tax income = $105000

Selling price = $8 per unit

Variable cost = $3.2 per unit

Tax rate = 0.3

Target income will be,

= [450000 + {105000/ (1 - 0.3)}]/ (8 - 3.2)

= [450000 + {105000/ 0.7}]/ 4.8

= [450000 + 150000]/4.8

= 600000/ 4.8

= 125000

So to achieve target profit of $105000 the required units to sell is 125000 units

Target Revenue = 125000 * 8 = $1000000

Target income volume = [Fixed costs + (Target after-tax income/(1-tax rate)]/(selling price - variable cost)

If all the variables are known target income volume can be determined by above mentioned formula

If,

Fixed cost = $450000

Target after tax income = $0

Selling price = $8 per unit

Variable cost = $3.2 per unit

Tax rate = 0.3

Target income will be,

= [450000 + {0/ (1 - 0.3)}]/ (8 - 3.2)

= [450000 + {0/ 0.7}]/ 4.8

= [450000 + 0]/4.8

= 450000/ 4.8

= 93750

To reach breakeven required sale unit is 93750

Target income volume = [Fixed costs + (Target after-tax income/(1-tax rate)]/(selling price - variable cost)

150000 = [450000 + (X/(1-0.3)]/(8-3.2)

150000 = [450000 + (X/(.7)]/4.8

720000 = 450000 + X/.7

720000 = (450000*.7 + X)/.7

504000 = 315000 +X

X = 189000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote