Select the best answer for each of the following. Hickory Company made a lump-su
ID: 2582742 • Letter: S
Question
Select the best answer for each of the following. Hickory Company made a lump-sum purchase of 3 pieces of machinery for $115,000 from an unaf- filiated company. At the time of acquisition, Hick- ory paid $5,000 to determine the appraised value of the machinery. The appraisal disclosed the fol- lowing values Machine A MachineB Machine C M10-1 LO2 $70,000 $42,000 $28,000 What cost should be assigned to Machines A, B, and C, respectively? $40,000 $40,000 $40,000 b. $57,500$34,500 $23,000 $60,000 $36,000 $24,000 d. $70,000 $42,000 $28,000Explanation / Answer
Solution:-
Value declared by the the valuer:-
A:- 70000
B:- 42000
C:- 28000
Total :- 140000
Proportionate of each of the above:-
A:- (70000/140000)*100 = 50%
B:- (42000/140000)*100 = 30%
C:- (28000/140000)*100 = 20%
Now, total cost incurred to acquire all 3 assets = 115000 + 5000 =$ 1,20,000
A:- 120000*50% = $ 60,000
B:- 120000*30%= $ 36,000
C:- 120000*20% = $24,000
So the answer must be C
So the total amount will be proportionate as per the above percentage calculated:-
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.