21. Suppose the rate of return on short-term government securities (perceived to
ID: 2582723 • Letter: 2
Question
21. Suppose the rate of return on short-term government securities (perceived to be risk-free) is about 5%. Suppose also that the expected rate of return required by the market for a portfolio with a beta of 1 is 12%. According to the capital asset pricing model: a. What is the expected rate of return on the market portfolio? What would be the expected rate of return on a stock with = 0? c. Suppose you consider buying a share of stock at $40. The stock is expected to pay $3 divi dends next year and you expect it to sell then for $41. The stock risk has been evaluated a =-5. Is the stock overpriced or underpriced?Explanation / Answer
a)Expected rate of return =RF+[beta*(Rm-Rf)]
= 5+[1*(12-5)]
= 5+ [1*7]
= 5+7
= 12%
b)Expected rate of return = 5+ [0**12-5)]
= 5+ [0*7]
= 5+0
= 5 %
c)Required rate of return = 5+[-.5*(12-5)]
= 5+ [-.5* 7]
= 5- 3.5
= 1.5%
expected return = [P1-P0+D]/P0
=[41-40+3]/40
= 4/40
= .10 or 10%
since the expected return is more than required return(1.5%] ,stock is underpriced .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.