A new operating system for an existing machine is expected to cost $520,000 and
ID: 2582420 • Letter: A
Question
A new operating system for an existing machine is expected to cost $520,000 and have a useful life of six years. The system yields an incremental after-tax income of $150,000 each year after deducting its straight-line depreciation. The predicted salvage value of the system is $10,000. (Round your answer to the nearest whole dollar.)
A machine costs $380,000, has a $20,000 salvage value, is expected to last eight years, and will generate an after-tax income of $60,000 per year after straight-line depreciation. (Round your answer to the nearest whole dollar.)
Compute the net present value of each potential investment. Assume the company requires a 10% rate of return on its investments. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Explanation / Answer
Given the rate is 10%
Npv = $150000(Pv @10% for 6 years) + 10000(Pv of 6th year) - $520,000
= $150,000*4.355 + 10000*0.565-$520000
=653289.1+5644.739-$520,000
=658934 - $520,000
=$138934
B)NPV of machine =$60000(PV @ 10% for 8 yrs) + $20000(Pv @ 10% for 8th year) - $380,000
=60000*5.334926 + 20000*0.466507 - $380,000
=320095.6 + 9330.148 - $380000
=($50574) Npv is negative in this case so machine cannot be purchased
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.