The following transactions were completed by Winklevoss Inc., whose fiscal year
ID: 2582211 • Letter: T
Question
The following transactions were completed by Winklevoss Inc., whose fiscal year is the calendar year:
Required:
Year 1 July 1 Issued $58,800,000 of 20-year, 11% callable bonds dated July 1, Year 1, at a market (effective) rate of 13%, receiving cash of $50,482,396. Interest is payable semiannually on December 31 and June 30. Dec. 31 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $207,940 is combined with the semiannual interest payment. 31 Closed the interest expense account. Year 2 June 30 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $207,940 is combined with the semiannual interest payment. Dec. 31 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $207,940 is combined with the semiannual interest payment. 31 Closed the interest expense account. Year 3 June 30 Recorded the redemption of the bonds, which were called at 98. The balance in the bond discount account is $7,485,844 after payment of interest and amortization of discount have been recorded. (Record the redemption only.)Explanation / Answer
Solution:
Primary Working:
Face Value of the bonds = $58,800,000
Issue Price of the bonds = $50,482,396
Issue Price is less than the face value, it means bonds are issued at discount.
Discount on Bonds Payable = 58,800,000 – 50,482,396 = 8,317,604
Discount on bonds payable is amortized over the life of bonds.
Part 1 --- Journal Entries
Date
Account Titles
Debit
Credit
Year 1
July.1
Cash (Net cash proceeds)
$50,482,396
Discount on Bonds Payable (bal figure)
$8,317,604
Bonds Payable (face value)
$58,800,000
Dec.31
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Income Summary
$3,441,940
Interest Expense
$3,441,940
Year 2
June.30
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Income Summary (3441940+3441940)
$6,883,880
Interest Expense
$6,883,880
Year 3
June.30
Bonds Payable
$58,800,000
Loss on Redemption of Bonds (Bal figure)
$6,309,844
Discount on Bonds Payable (unamortized portion)
$7,485,844
Cash (face value 58,800,000*98%)
$57,624,000
Note – Redemption of Bonds
Carrying Value of the bonds on June 30, Year 3 = Face Value of the bonds – Unamortized Bond Discount
= 58,800,000 – (Total Discount 8,317,604 – Amortized Discount 207,940*4 times)
= 58,800,000 – 7,485,844
= 51,314,156
Amount paid to redeem the bonds = Face Value x 98% = 58,800,000 * 98% = $57,624,000
Loss on Redemption = amount paid to redeem the bonds - Carrying Value
= 57,624,000 – 51,314,156
= 6,309,844
Part 2 --
Amount of the Interest Expense in
(a) Year 1 = $3,441,940
(b) Year 2 = $6,883,880
Part 3 --- Carrying Value of the bonds as of December 31, year 2
Carrying Value = Face value of the bonds - Unamortized Bond Discount balance as on Dec 31, Year 2
= 58,800,000 - (Total Discount 8,317,604 – Amortized Discount 207,940*3 times till Dec 31, Year 2)
= 58,800,000 - 7,693,784
= 51,106,216
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Date
Account Titles
Debit
Credit
Year 1
July.1
Cash (Net cash proceeds)
$50,482,396
Discount on Bonds Payable (bal figure)
$8,317,604
Bonds Payable (face value)
$58,800,000
Dec.31
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Income Summary
$3,441,940
Interest Expense
$3,441,940
Year 2
June.30
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Interest Expense (207940 + 3234000)
$3,441,940
Discount on Bonds Payable (Amortization)
$207,940
Cash Interest Paid (Face value 58,800,000*11% Coupon Rate*1/2 Semi annual)
$3,234,000
Dec.31
Income Summary (3441940+3441940)
$6,883,880
Interest Expense
$6,883,880
Year 3
June.30
Bonds Payable
$58,800,000
Loss on Redemption of Bonds (Bal figure)
$6,309,844
Discount on Bonds Payable (unamortized portion)
$7,485,844
Cash (face value 58,800,000*98%)
$57,624,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.