Jing Company was started on January 1, 2016 when it issued common stock for $45,
ID: 2581910 • Letter: J
Question
Jing Company was started on January 1, 2016 when it issued common stock for $45,000 cash. Also, on January 1, 2016 the company purchased office equipment that cost $18,500 cash. The equipment was delivered under terms FOB shipping point, and transportation cost was $3,000. The equipment had a five-year useful life and a $7,000 expected salvage value.
1. Using double - declining balance depreciation, determine the amount of depcreciation and the amount of accumulated depreciation that would appear on the December 31, 2018 Financial statements.
A. $0/$20,000
B. $7,200/$19,200
C. $740/$14,500
D. $4,320/$24,320
2. Assume that Jing company earned $31,000 cash revenue and incurred $19,500 in cash expenses in 2018. Using straight - line depreciation and assuming that the office equipment was sold on December 31, 2018 for $10,600, the amount of net income or (loss) appearing on the December 31, 2018 income statement would be:
A. ($3,500)
B. $6,400
C. $2,500
D. $7,500
Explanation / Answer
Answer 1
Cost of equipmemt = Purchase price + FOB and transportation cost = $18,500 + $3,000 = $21,500
Double - declining balance depreciation = 2 * SLM rate * Book value at the beginning of the year
SLM rate = 1 / Estimated Useful life = 1 / 5 = 20 %
Depreciation in 2016 = 2 *20 % * $21,500 = $8,600
Depreciation in 2017 = 2 *20 % * ($21,500 - $8,600) = $5,160
Depreciation in 2018 = Book value at the beginning of the year = $21,500 - $8,600 - $5,160 = $7,740
Note :Depreciation as per Double - declining balance ceases when Net Book value = salvage value .
Therefore, Depreciation in 2018 = $7,740 - $7,000 = $740
Accumulated depreciation on the December 31, 2018 = $8,600 + $5,160 + $740 = $14,500
Answer : C. $740/$14,500
Answer 2
Accumulated depreciation for equipment using SLM = ($21,500 - $7,000 ) * 3 /5 = $8,700
WDV of the equipment as on December 31, 2018 = Cost - Accumulated depreciation = $21,500 - $8,700 = $12,800
(Loss) on sale of equipment = $12,800 - $10,600 = ($2,200)
Net income appearing on the December 31, 2018 income statement = $31,000 - $19,500 - $2,200 = $9,300
Note : It seems there is some clearical error either in the question or in the options given . The answer must be
$9,300 as the requirements given in the question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.