Moody Corporation uses a job-order costing system with a plant wide overhead rat
ID: 2581731 • Letter: M
Question
Moody Corporation uses a job-order costing system with a plant wide overhead rate based on machine-hours. At the beginning of the year, the company made the following estimates:
Machine-hours required to support estimated production…………100,000
Fixed manufacturing overhead cost……………………………….$650,000
Variable manufacturing overhead cost per machine-hour…………$3.0
Required:
1. Compute the predetermined overhead rate
During the year, Job 400 was started and completed. The following information was available with respect to the job:
Direct materials requisitioned…………………..$450
Direct labor cost………………………………...$210
Machine-hours used……………………………….40
2. Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400.
3. During the year, the company worked a total of 146,000 machine-hours on all jobs and incurred actual manufactured overhead costs of $1,350,000. What is the amount of underapplied or overapplied for the year? If this amount were closed out entirely to cost of Goods Sold would the journal entry increase or decrease net operating income?
Explanation / Answer
1. Compute the predetermined overhead rate
Fixed predetermine overhead rate = 650000/100000 = 6.5 per machine hour
Variable predetermine overhead rate = 3 per machine hour
Total predetermine overhead rate = (6.5+3) = 9.50 per machine hour
2. Compute the total manufacturing cost assigned to Job 400.
3. Applied overhead = 146000*9.50 = 1387000
Actual overhead = 1350000
Over applied overhead = 1387000-1350000 = 37000
If this amount were closed out entirely to cost of goods sold then net operating income will be increase.
Direct material 450 Direct labour 210 Manufacturing overhead (40*9.5) 380 Total manufacturing cost 1040Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.