It is January 2nd and senior management of Baldwin meets to determine their inve
ID: 2581584 • Letter: I
Question
It is January 2nd and senior management of Baldwin meets to determine their investment plan for the year. They decide to fully fund a plant and equipment purchase by issuing 75,000 shares of stock plus a new bond issue. Assume the stock can be issued at yesterday’s stock price ($37.61) and leverage changes to 2.7. Which of the following statements are true? Select all that apply. Select: 3
1.Working capital will remain the same at $16,296,930
2.Total liabilities will be $121,082,334
3.The total investment for Baldwin will be $208,600,464
4.Equity will be $84,697,379
5.Baldwin will issue stock totaling $2,820,750
6.Total Assets will rise to $221,066,899
Explanation / Answer
ans)
Total Assets (given) - Total Liabilities (given) = Total Stockholders' Equity (plug)
221066899 - 121082334 = 99984565
New stock issued = 75000 X 37.61 = 2820750
Total Stockholders' Equity (above) - New stock issued (above) = Old Stock
99984565 - 2820750 = 97163815
Total Assets / Total Stockholders' Equity = Leverage
221066899 / 99984565 = 2.21 or 2.7
Since this gives us the desired leverage figure, we can be confident of TA, TSE, and TL
True statements are:
1. Total liabilities = 121082334
2. Baldwin will issue stock totalling $2820750
3.Total Assets will rise to $221066899
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.