Harwell Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equi
ID: 2580966 • Letter: H
Question
Harwell Printing Co. is considering the purchase of new electronic printing equipment. It would allow Harwell to increase its net income by $61,088 per year. Other information about this proposed project follows:
Initial investment $ 332,000
Useful life 7 years
Salvage value $ 94,000
Assume straight line depreciation method is used.
Required:
1. Calculate the accounting rate of return for Harwell. (Round your percentage answer to 1 decimal place.)
2. Calculate the payback period for Harwell. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
1. Accounting rate of return = Annual Net Income / Initial Investment
= $61,088 / $332,000
= 18.4%
2. Depreciation = (Initial investment - Salvage value) / 7 years
= ($332,000 – $94,000) / 7 years = $34,000
Annual Net Cash Flow = Net income + Depreciation = $61,088 + $34,000 = $95,088
Payback period = Initial Investment / Annual Net Cash Flow = $332,000 / $95,088 = 3.49 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.