On January 1, 2017, Figland Company purchased for cash 40% of Irene Company’s 30
ID: 2578274 • Letter: O
Question
On January 1, 2017, Figland Company purchased for cash 40% of Irene Company’s 300,000 shares of voting common stock for $1,800,000. At the time, 40% of the book value of the underlying equity in Irene’s net assets was $1,400,000; $50,000 of the excess was attributed to the excess of fair value over book value of inventory, which Irene accounts for using the first-in, first-out (FIFO) inventory method; and $150,000 was attributed to undervaluation of depreciable assets with an average remaining life of 10 years. The remainder was attributed to implicit goodwill. As a result of this transaction, Figland can exercise significant influence over Irene’s operating and financial policies. Irene’s net income for the year ended December 31, 2017, was $600,000. During 2017, Irene paid $325,000 in dividends to its stockholders.
How much income would Figland report on its 2017 income statement from its investment in Irene?Answer is 175,000
What would be the balance in the Investment in Irene Company account on December 31, 2017? Answer is 1,845,000
I need help with Create a consolidated Balance sheet as of Jan 1,2017
Explanation / Answer
1) Total share of income of Figland = $600,000 * 40% = $ 240,000
Less: Inventory adjustment = ( $ 50,000)
Less:Depreciation Adjustment = $150,000/10 years = ($ 15,000)
Income to be reported = $ 175,000
2) Cost of Investment = $1,800,000
Add: Income reported = $ 175,000
Less: Dividend received = $ 325,000 * 40% = ($ 130,000)
Balance of investment on December 31, 2017 = $ 1,845,000
( Note :- for creating consolidated balance sheet, the required data of Figland and Irene is not given .So it is not possible to create consolidated balance sheet with the lack of information)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.