Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brent Sumers plans to purhcase a proposed 100-room hotel fully furnished. The to

ID: 2578169 • Letter: B

Question

Brent Sumers plans to purhcase a proposed 100-room hotel fully furnished. The total cost is $8,000,000. He believes 70% of the cost can be financed with a loan from the Champaign National Bank at an annual interest rate of 8%. The projected paid occupancy is 75%. Brent requires a 15% return on his investment after the incorporated hotel pays 30% of its pretax income as income taxes. The estimated undistributed expenses excluding income taxes and interest expense total $800,000 annually. The estimated direct expenses of the rooms departemtn are $15 for each room sold and $60,000 fixed for the year. Consider a year to have 365 days. Assume annual miscellaneous income of $10,000.

1. Determine the average price per room using the Hubbart Formula.

2. If double rooms are sold at a premium of 20% over singles, what are the prices of single and double rooms? Assume a 70% double occupancy rate.

Explanation / Answer

1. Calculation of Average price per room using Hubbart Formula

a. Calculation of Pre Tax Desired profits

Desired profits = Total Investment x Required rate of return

                              = $8,000,000 x 15% = $1,200,000

Pre Tax Desired Profits = 1,200,000 / (1-0.30) = $1,714,285.71

b. Calculation of fixed charges

Interest on Loan = $8,000,000 x 70% x 8% = $448,000

Fixed charges = $60,000

c. Calculation of undistributed operating expenses.

Undistributed expenses = $800,000 per year

d. Calculation of non-room operated department income.

Miscellaneous Income = $10,000

e. Calculate the required rooms department income.

Particulars

Amount

Pre Tax Desired Profits

1,714,285.71

fixed charges (448,000 + 60,000)

508,000

Undistributed operating expenses

800,000

non-room operated department income

10,000

Required rooms department income

3,032,285.71

f. Calculation of Required room revenue

Particulars

Amount

Required Rooms income

3,032,285.71

Direct Expenses of rooms

(100 rooms x 75% x $15 x 365 days)

410,625

Total required room Revenue

3,442,911

g. Calculation average price per room per day

Average price = 3,442,911 / (100 x 75% x 365 days) = $125.76

Particulars

Amount

Pre Tax Desired Profits

1,714,285.71

fixed charges (448,000 + 60,000)

508,000

Undistributed operating expenses

800,000

non-room operated department income

10,000

Required rooms department income

3,032,285.71

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote