Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment
ID: 2578133 • Letter: T
Question
Troy Engines, Ltd., manufactures a variety of engines for use in heavy equipment. The company has always produced all of the necessary parts for its engines, including all of the carburetors. An outside supplier has offered to sell one type of carburetor to Troy Engines, Ltd., for a cost of $34 per unit. To evaluate this offer, Troy Engines, Ltd., has gathered the following information relating to its own cost of producing the carburetor internally:
*One-third supervisory salaries; two-thirds depreciation of special equipment (no resale value).
Required:
1. Assuming the company has no alternative use for the facilities that are now being used to produce the carburetors, what would be the financial advantage (disadvantage) of buying 19,000 carburetors from the outside supplier?
2. Should the outside supplier’s offer be accepted?
3. Suppose that if the carburetors were purchased, Troy Engines, Ltd., could use the freed capacity to launch a new product. The segment margin of the new product would be $190,000 per year. Given this new assumption, what would be financial advantage (disadvantage) of buying 19,000 carburetors from the outside supplier?
4. Given the new assumption in requirement 3, should the outside supplier’s offer be accepted?
Per Unit 19,000 UnitsPer Year Direct materials $ 16 $ 304,000 Direct labor 10 190,000 Variable manufacturing overhead 2 38,000 Fixed manufacturing overhead, traceable 9 * 171,000 Fixed manufacturing overhead, allocated 12 228,000 Total cost $ 49 $ 931,000
Explanation / Answer
1.
Avoidable fixed cost = Supervisory salaries
Avoidable fixed cost per unit = [(9*19,000)*1/3] /19,000
= 3 per unit
Relavent cost per unit = Direct materials per unit + Direct labour per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Avoidable fixed cost per unit
= 16 + 10 + 2 + 3
= 31
Purchase cost = 34 per unit
Fiancial disadvantage = (34-31)*19,000 = 57,000.
2.
AS there is financial disadvantage, the outside suppliers offer should not be accepted.
3.
Segment margin lost = 190,000
Lost segment margin per unit = 190,000/19,000 = 10
Relavent cost = 31 + 10 = 41
Financial advantage = (41-34) * 19,000 = 133,000.
4.
As there is financial advantage the outside suppliers offer should be accepted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.