Exercise 18-18 CVP analysis using weighted-average contribution margin LO P4 Han
ID: 2578050 • Letter: E
Question
Exercise 18-18 CVP analysis using weighted-average contribution margin LO P4 Handy Home sells windows and doors in the ratio of 8:2 (windows:doors). The selling price of each windovw is $108 and of each door is $258. The variable cost of a window is $66.50 and of a door is $179.00. Fixed costs are $529,200. (Round your contribution margin per unit answers to 2 decimal places.) (1) Determine the weighted-average contribution margin per unit. Contribution margin per unit | x | % of sales mix | Weighted unit CM Windows Doors Weighted-average contribution margin (2) Determine the break-even point in units. Choose Numerator: Choose Denominator: Break even units Break even units (3) Determine the number of units of each product that will be sold at the break-even point. Unit sales of windows at break-even point Unit sales of doors at break-even pointExplanation / Answer
Answer:- 1)-
2)-
Break Even point (units) = Fixed Cost/Weighted Average contribution per unit
= $529200/$49 = 10800 units
3)-
Break Even point (units) for each product:-
Windows =10800 units * 80% = 8640 units
Door = 10800 units *20% = 2160 units
Break Even point in $ for each product:-
Windows =10800 units * 80%*108 = $933120
Door = 10800 units *20% *258 = $557280
Working note:-
Contribution margin per unit=Selling price per unit – Variable cost per unit
Windows = $108 -$66.50 = $41.5 per window
Doors = $258-$179 = $79 per door
Weighted contribution margin per unit Particluars Contribution margin per unit % of sales mix Weighted unit CM Windows $41.5 80 $41.5*80%=$33.2 Doors $79 20 $79*20%=$15.8 Weighted contribution margin per unit $49Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.