Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ferris Company began 2018 with 4,000 units of its principal product. The cost of

ID: 2576788 • Letter: F

Question

Ferris Company began 2018 with 4,000 units of its principal product. The cost of each unit is $7. Merchandise transactions for the month of January 2018 are as follows:

*Includes purchase price and cost of freight.


5,000 units were on hand at the end of the month.

Required:
Calculate January's ending inventory and cost of goods sold for the month using each of the following alternatives:
1. FIFO, periodic system.
2. LIFO, periodic system.
3. LIFO, perpetual system.
4. Average cost, periodic system.
5. Average cost, perpetual system.

Purchases Date of Purchase Units Unit Cost* Total Cost Jan. 10 3,000 $ 8 $ 24,000 Jan. 18 4,000 9 36,000 Totals 7,000 60,000

Explanation / Answer

Answer

1.FIFO, Periodic System

A.Cost of Ending Inventory –

The cost of 5,000 units =

Cost @ 9 per unit on 18 jan = 4000* 9 = 36,000

Cost @ 8 per unit on 10 jan = 1000*8 = 8,000

Cost of Ending Inventory for 5,000 units = 44,000

B.Cost of Goods Sold –

Formula = Cost of units in the beginning inventory + Cost of units purchased – cost of unit in the ending inventory

Cost of units in the beginning inventory = 4000*7 = 28,000

Cost of units purchased = 60,000 (given in the question)

Cost of units in the ending inventory =44,000 ( as calculated in part A above)

Cost of Goods Sold = 28,000 + 60,000 – 44,000

                                   = 44,000

____________________________________________________________________________________

2.LIFO, Periodic System

A.Cost of Ending Inventory –

The cost of 5,000 units =

Cost @ 7 per unit on 1 jan = 4000*7 = 28,000

Cost @ 8 per unit on 10 jan = 1000*8 = 8,000

Cost of Ending Inventory for 5,000 units = 36,000

B.Cost of Goods Sold –

Formula = Cost of units in the beginning inventory + Cost of units purchased – cost of unit in the ending inventory

Cost of units in the beginning inventory = 4000*7 = 28,000

Cost of units purchased = 60,000 (given in the question)

Cost of units in the ending inventory = 36,000 ( as calculated in part A above)

Cost of Goods Sold = 28,000 + 60,000 – 36,000

                            = 52,000

_________________________________________________________________________________

3.LIFO, Perpetual system

Date

Purchase

Sales

Balance

1-Jan-18

4,000*7 = 28,000

5-Jan-18

2,000*7 = 14,000

2,000*7 = 14,000

10-Jan-18

3,000*8= 24,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        3,000*8= 24,000

12-Jan-18

1,000*8 = 8,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        2,000*8= 16,000

18-Jan-18

4,000*9= 36,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        2,000*8= 16,000              4,000*9 = 36,000

20-Jan-18

3,000*9= 27,000            

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                      2,000*8 = 16,000

1,000 * 9 =9,000

Total

60000

49000

39000

A.Ending Inventory –

2,000*7 + 2,000*8 + 1,000*9 = 39,000                                                                                                                                                 

B.Cost of Goods Sold –

Total from the sales side = 49,000

__________________________________________________________________________________

4.Average Cost , Periodic System

A.Ending Inventory –

Average Cost = Total Cost of Inventory / Total units

Total cost of inventory = Purchases + opening stock = 60,000 +28,000 = 88,000

Total units = 7,000 + 4,000 = 11,000

Average Cost = 88,000 / 11,000 = 8 per unit

Ending Inventory = 5,000 * 8 = 40,000

B.Cost of Goods sold

Total units sold = 6,000

Cost of goods sold = 6,000 * 8 = 48,000

_____________________________________________________________________________________

5.Average Cost , Perpetual System

date

Purchase

Sales

Balance

1-Jan-18

4,000*7 = 28,000

5-Jan-18

2,000*7 = 14,000

2,000*7 = 14,000

10-Jan-18

3,000*8= 24,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        3,000*8= 24,000               38,000/5,000 = 7.60 per unit   

12-Jan-18

1,000*7.60 = 7,600

4,000*7.60 = 30,400                                                                                                                                        

18-Jan-18

4,000*9= 36,000

4,000*7.60 = 30,400                                    4,000*9 = 36,000       66,400/8,000 = 8.30                                                                                                                                         

20-Jan-18

3,000*8.30= 24,900

5,000*8.30 = 41,500

Total

60000

46500

41500

A.Ending Inventory –

5,000 units * 8.30 = 41,500

Total units sold = 6,000 units

Cost of goods sold = 2000*7 + 1000*7.60 + 3000*8.30 = 46,500

______________________________________________________________________________

Date

Purchase

Sales

Balance

1-Jan-18

4,000*7 = 28,000

5-Jan-18

2,000*7 = 14,000

2,000*7 = 14,000

10-Jan-18

3,000*8= 24,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        3,000*8= 24,000

12-Jan-18

1,000*8 = 8,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        2,000*8= 16,000

18-Jan-18

4,000*9= 36,000

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                        2,000*8= 16,000              4,000*9 = 36,000

20-Jan-18

3,000*9= 27,000            

2,000*7 = 14,000                                                                                                                                                                      2,000*8 = 16,000

1,000 * 9 =9,000

Total

60000

49000

39000