The rate of earnings is 10% and the cash to be received in four years is $51,647
ID: 2576428 • Letter: T
Question
The rate of earnings is 10% and the cash to be received in four years is $51,647.00. Determine the present value amount, using the following partial table of present value of $1 at compound interest (round to two decimal points).
Select the correct answer.
$35,274.90
Dukes Company is considering the acquisition of a machine that costs $380,889.00. The machine is expected to have a useful life of 6 years, a negligible residual value, an annual cash flow of $88,578.84, and annual operating income of $89,527.00. Determine the estimated cash payback period for the machine (round to one decimal point).
Select the correct answer.
Year 6% 10% 12% 1 0.943 0.909 0.893 2 0.890 0.826 0.797 3 0.840 0.751 0.712 4 0.792 0.683 0.636Explanation / Answer
1 Present value amount = 51647*0.683= 35274.901 Option 4 is correct 2 Estimated cash payback period = 380889/88578.84= 4.3 Option 2 is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.