Hung up specifically on question (D) Not sure how to figure out the SQ. Any help
ID: 2575799 • Letter: H
Question
Hung up specifically on question (D) Not sure how to figure out the SQ. Any help in explaining this would be great. Thanks
Materials Variances
Assume that Pearle Vision uses standard costs to control the materials in its made-to-order sunglasses. The standards call for 2 ounces of material for each pair of lenses. The standard cost per ounce of material is $16. During July, the Santa Clara location produced 5,200 pairs of sunglasses and used 9,700 ounces of materials. The cost of the materials during July was $16.75 per ounce, and there were no beginning or ending inventories.
Required
a. Determine the flexible budget materials cost for the completion of the 5,200 pairs of glasses.
b. Determine the actual materials cost incurred for the completion of the 5,200 pairs of glasses and compute the total materials variance.
c. How much of the total variance was related to the price paid to purchase the materials?
d. How much of the difference between the answers to requirements (a) and (b) was related to the quantity of materials used?
Explanation / Answer
a) Flexible budget materials cost = 5200*2*16 = 166400
b) Actual material cost = 9700*16.75 = 162475
Total material variance = 166400-162475 = 3925 F
c) Total variance was related to price = (16-16.75)9700 = 7275 U
d) Material quantity variance = (5200*2-9700)16 = 11200 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.