Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the end of the year, a company offered to buy 4,310 units of a product from X

ID: 2575327 • Letter: A

Question

At the end of the year, a company offered to buy 4,310 units of a product from X Company for a special price of $11.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following information relates to the 69,100 units of the product that X Company made and sold to its regular customers during the year:


Fixed cost of goods sold for the year were $141,655, and fixed period costs were $78,083. Variable period costs include selling commissions equal to 4% of revenue.

5. Profit on the special order is $14,611


6. Assume the following two changes for the special order: 1) variable cost of goods sold will decrease by $0.79 per unit, and 2) there will be no selling commissions. What will be the effect of these two changes on the special order profit?

For 6, I tried:

6)

Total Cost of goods sold per unit for special order = (6.31-0.79)*4310 = 23791.20

Total period costs = 1.30*4310 - 4%*(11*4310) = 5603 - 1896.40 = 3706.60

Profit on special order = (11*4310) - 23791.20 - 3706.60 = 47410 - 23791.20 - 3706.60 = 19912.20

Effect on special order profit = 19912.20 - 14610.90 = 5301.30 (increase)

and this was wrong.

Per-Unit Total      Cost of goods sold $8.36    $577,676    Period costs 2.43    167,913    Total $10.79    $745,589   

Explanation / Answer

Variable unit cost for cost of goods sold = (577676-141655)/69100= 6.31 Variable unit cost for period costs = (167913-78083)/69100= 1.3 Sales commissions =19*4% = 0.76 6 Incremental revenue 47410 =4310*11 Variable costs 26118.6 =4310*(6.31-0.79+1.3-0.76) Profit on sepcial order 21291.4 Profit on special order will increase by $6680 or $6680.4 (21291.4-14611)