Acoma, Inc., has determined a standard direct materials cost per unit of $6.80 (
ID: 2575138 • Letter: A
Question
Acoma, Inc., has determined a standard direct materials cost per unit of $6.80 (2 feet × $3.40 per foot). Last month, Acoma purchased and used 4,620 feet of direct materials for which it paid $15,246. The company produced and sold 2,170 units during the month. Calculate the direct materials price, quantity, and spending variances. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Indicate the effect of eaclh variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable.) Direct Materials Price Variance Direct Materials Quantity Variance Direct Materials Spending VarianceExplanation / Answer
Material Price variance = (Standard rate - Actual rate) * Actual quantity
Standard rate per foot = $3.40
Actual rate = (15,246/4,620) = $3.30
Material Price variance = (3.40-3.30)*4,620 = 462 Favourable
Material quantity variance = (Standard quantity used - Actual quantity) * Standard rate
standard quantity required for actual output = 2,170units*2 = 4,340
Material quantity variance = (4,340-4,620)*$3.30 = -$924 Unfavourable
Material spending variance = price variance +quantity variance = 462-924 = -$462 Unfavourable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.