Brief Exercise 11-4 Bramble Company purchased machinery on January 1, 2017, for
ID: 2574760 • Letter: B
Question
Brief Exercise 11-4 Bramble Company purchased machinery on January 1, 2017, for $90,400. The machinery is estimated to have a salvage value of $9,040 after a useful life of 8 years. Compute 2017 depreciation expense using the double-declining-balance method Depreciation expense s Compute 2017 depreciation expense using the double-declining-balance method, assuming the machinery was purchased on October 1, 2017. (Round answer to o decimal places, e.g. 5,125.) Depreciation expense s Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
Purchase date of machinery = January 1, 2017
Cost = 90,400
Useful life = 8 years
Depreciation under double declining balance method = (cost - accumulated depreciation) / useful life * 2
Accumulated depreciation in the year 2017 = 0
Depreciation expense for the year 2017 = (90,400 - 0) / 8 * 2 = 22,600
Depreciation expense = 22,600.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Depreciation expense if the machinery was purchsed on October 1, 2017 = 22,600 * 3 / 12 = 5,650
Depreciation expense = 5,650.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.