Martell Company produces and sells a single product. A standard cost card for th
ID: 2574207 • Letter: M
Question
Martell Company produces and sells a single product. A standard cost card for the product follows: Direct materials: 2 feet at $9.50 per foot... . Direct labor: 1.5 hours at $8.00 per hour Variable overhead: 1.5 hours at $2.50 per hour Fixed overhead: 1.5 hours at $6.00 per hour $19.00 12.00 3.75 9.00 $43.75 Standard cost per unit The following information is available for the year just ended: a. The company manufactured and sold 30,000 units of product during the year. b. A total of 62,000 feet of material were purchased during the year at a cost of $8.90 per foot. 58,000 feet of this material was used to manufacture the 30,000 units. There was no beginning or ending inventories for the year. The company worked 47,000 direct labor hours during the year at a cost of $8.20 per hour. Overhead is applied to products on a basis of direct labor hours. Data relating to overhead costs follow c. d. Budgeted fixed overhead costs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Actual variable overhead incurred _ . . . . . . . . . _ . . Actual fixed overhead incurred . $215,000 110,000 211,000 REQUIRED: (show work) a. Compute the direct material price and quantity variances, the direct labor rate and efficiency variance, the variable overhead spending and efficiency variances and the fixed overhead budget and volume variances. b. Prepare the journal entries for direct material and direct labor costs and their variancesExplanation / Answer
a.
Direct material price variance= (Standard price - Actual price) x Actual quantity = (9.5 - 8.9) x 58000 = 34800 (Favorable)
Direct material quantity variance= Standard price x (Standard qty for actual output - Actual quantity)= 9.5 x (30000x2 - 58000)= 9.5 x (60000-58000)= 19000 (Favorable)
Direct labor rate variance= Actual time x (Std rate - Actual rate) = 47000 x (8-8.2) = -9400 (Adverse)
Direct labor efficiency variance= Std rate x (Std time for actual output - Actual time)= 8 x (30000x1.5 - 47000)= 8 x (45000 - 47000)= -16000 (Adverse)
Variable OH spending variance= Actual time x (Std Var OH rate per hour - Actual Var OH rate per hour)= 47000 x (2.5 - 110000/47000) = 47000 x (2.5 - 2.34) = 7500 (Favorable)
Variable OH efficiency variance= Std Var OH rate per hour x (Std hours for actual production - Actual hours)= 2.5 x (30000x1.5 - 47000)= 2.5 x (45000 - 47000)= -5000 (Adverse)
Fixed OH budget variance= Budgeted fixed OH - Actual fixed OH= 215000 - 211000= 4000 (Favorable)
Fixed OH volume variance= Recovered fixed OH - Budgeted fixed OH= Std fixed OH rate per unit x Actual production - Budgeted fixed OH = 9 x 30000 - 215000 = 270000 - 215000 = 55000 (Favorable)
b. Journal entries
Purchase of direct material
Inventory account
Dr
589000
62000 feet at Std rate of 9.5 per feet
Vendor account
Cr
551800
62000 feet at actual rate of 8.9 per feet
Price variance
Cr
37200
Favorable rate variance on 62000 feet purchased
Issue of direct material
Consumption account
Dr
551000
Issue of 58000 feet for production at Std rate of 9.5 per feet
Inventory account
Cr
551000
Issue of 58000 feet for production at Std rate of 9.5 per feet
Direct labor cost payment
Wages exp
Dr
376000
Actual labor cost for 47000 hours at Std rate of 8 per hour
Wage rate variance
Dr
9400
Adverse rate variance on 47000 hours of labor
Bank account
Cr
385400
Actual labor cost for 47000 hours at actual rate of 8.2 per hour
Purchase of direct material
Inventory account
Dr
589000
62000 feet at Std rate of 9.5 per feet
Vendor account
Cr
551800
62000 feet at actual rate of 8.9 per feet
Price variance
Cr
37200
Favorable rate variance on 62000 feet purchased
Issue of direct material
Consumption account
Dr
551000
Issue of 58000 feet for production at Std rate of 9.5 per feet
Inventory account
Cr
551000
Issue of 58000 feet for production at Std rate of 9.5 per feet
Direct labor cost payment
Wages exp
Dr
376000
Actual labor cost for 47000 hours at Std rate of 8 per hour
Wage rate variance
Dr
9400
Adverse rate variance on 47000 hours of labor
Bank account
Cr
385400
Actual labor cost for 47000 hours at actual rate of 8.2 per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.