Shadee Corp. expects to sell 610 sun visors in May and 390 in June. Each visor s
ID: 2573611 • Letter: S
Question
Shadee Corp. expects to sell 610 sun visors in May and 390 in June. Each visor sells for $20. Shadee’s beginning and ending finished goods inventories for May are 80 and 55 units, respectively. Ending finished goods inventory for June will be 60 units. Suppose that each visor takes 0.90 direct labor hours to produce and Shadee pays its workers $7 per hour. Required: Determine Shadee's budgeted direct labor cost for May and June. (Do not round your intermediate values. Round your answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
1) Calculation of budgeted direct labour cost for May and June :
Calculation of Budgeted production units :
May :
Estimated production for the month .= .Expected sales + Closing stock - Opening stock
= 610 + 55 - 80
= 585 visors
Budgeted direct labours required for May = 585 * 0.90hr
= 526.50 hours
Budgeted Labour cost for may = 526.50 * $7
= $3685.50
June :
Estimated production for the month .= .Expected sales + Closing stock - Opening stock
= 390 + 60 - 55
= 395 visors
Budgeted direct labours required for June = 395 * 0.90hr
= 355.50 hours
Budgeted Labour cost for June = 355.50 * $7
= $2488.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.