Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a sin

ID: 2573334 • Letter: D

Question

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 97,200 units per year is:



The normal selling price is $25 per unit. The company’s capacity is 109,200 units per year. An order has been received from a mail-order house for 1,000 units at a special price of $22.00 per unit. This order would not affect regular sales.

If the order is accepted, by how much will annual profits be increased or decreased? (The order will not change the company’s total fixed costs.)

Assume the company has 500 units of this product left over from last year that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units? (Round your answer to 2 decimal places.)

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 97,200 units per year is:

Explanation / Answer

1 Incremental revenue 22000 =1000*22 Incremental costs: Direct materials 2400 =1000*2.4 Direct labor 2000 =1000*2 Variable manufacturing overhead 900 =1000*0.9 Variable selling and administrative expenses 1800 7100 =1000*1.8 Incremental income(loss) 14900 2 Relevant unit cost= Variable selling and administrative expenses = $1.80

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote