Required information Use the following information for the Exercises below. The
ID: 2573042 • Letter: R
Question
Required information Use the following information for the Exercises below. The following information applies to the questions displayed below Hart Company made 4,500 bookshelves using 21,000 board feet of wood costing $241,500. The company's direct materials standards for one bookshelf are 5 board feet of wood at $11.40 per board foot. Exercise 8-13 Computation and interpretation of materials variances LO P2 (1) Compute the direct materials price and quantity variances incurred in manufacturing these bookshelves. AQ Actual Quantity SQ Standard Quantity AP Actual Price SP= Standard Price Actual Cost Standard CostExplanation / Answer
Direct material variance = (AQ - SQ) * SP
= (21000 - 5*4500) * 11.40 = -17100
= 17100 Favourable
Direct price variance = Actual cost - Actual quantity * Standard price
= 241500 - 21000 *11.40 = 2100 Unfavourable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.