Bridgeport Industries is considering the purchase of new equipment costing $1,24
ID: 2573000 • Letter: B
Question
Bridgeport Industries is considering the purchase of new equipment costing $1,243,000 to replace existing equipment that will be sold for $188,300. The new equipment is expected to have a $210,000 salvage value at the end of its 6-year life. During the period of its use, the equipment will allow the company to produce and sell an additional 38,900 units annually at a sales price of $27 per unit. Those units will have a variable cost of $15 per unit. The company will also incur an additional $91,900 in annual fixed costs. Click here to view the factor table Calculate the present value of each cash flow assuming an 9% discount rate. For calculation purposes, se 4 dec na places as displayed in the facto able provided and round final answer to O decimal place, e.g. 58,971. Enter negative amounts using a negative sign preceding the number e.g.-58,971 or parentheses e.g.(58,971).) Cash Flow Present Value 1,243,000 Purchase of new equipment $ Salvage of old equipment 188,300 4,574,330 Sales revenue 2,541,143 Variable costs 400,225 Additional fixed costs 118,440 Salvage of new equipmentExplanation / Answer
Purchase of new equipment = 1243000 - 188300 = 1054700
Salvage value of old equipment = 188300
Sales revenue = 38900*27 = 1050300
Variable cost = 38900*15 = 583500
Additional fixed costs = 91900
Salvage value of new equipment = 210000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.