Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2572632 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: $25 per unit $16 per unit $7,920 per month 1,030 units per Selling price Variable Fixed Unit sales expenses expenses Required: 1. Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) Margin of safety 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e.1234 should be entered as 12.34) Margin of safetyExplanation / Answer
Contribution margin=(Sales-Variable costs)
=(25-16)=$9/unit
Hence breakeven=Fixed costs/Contribution margin
=(7920/9)=880 units
1.Total sales=Breakeven sales+MOS
Hence MOS=(1030-880)=150 units
=(150*25)=$3750
2.MOS%=MOS/Total sales
=(150/1030)=14.56%(Approx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.