A company is planning to purchase a machine that will cost $42,000 with a six-ye
ID: 2570972 • Letter: A
Question
A company is planning to purchase a machine that will cost $42,000 with a six-year life and no salvage value. The company expects to sell the machine's output of 3,000 units evenly throughout each year. A projected income statement for each year of the asset's life appears below. What is the payback period for this machine? Sales $ 105,000 Costs: Manufacturing $ 57,000 Depreciation on machine 7,000 Selling and administrative expenses 35,000 (99,000 ) Income before taxes $ 6,000 Income tax (30%) (1,800 ) Net income $ 4,200
Explanation / Answer
Cash inflow = 4200+7000 = 11200
payback period - 42000/11200
= 3.75 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.