4. Briar Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost
ID: 2570267 • Letter: 4
Question
4. Briar Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in cash flow of $200,000. The equipment will have an initial cost of $1,200,000 and have an 8-year life. The salvage value of the equipment is estimated to be $200,000. The hurdle rate is 8%. Ignore income taxes. Answer the following: a. What is the accounting rate of return? b. What is the payback period? c. What is the net present value? d. What would the net present value be with a 12% hurdle rate? e. Based on the NPV calculations, in what range would the equipment's internal rate of return fall?Explanation / Answer
a)Depreciation : [cost-salvage]/useful life
= [1,200,000-200,000]/8
= 125,000
Annual Income =cash flow -depreciation
= 200,000-125,000
= 75,000
Accounting rate of return =Annual net income /investment
= 75000/1,200,000
= .0625 or 6.25%
b)Paybackk period =Initial cost/cash flow
= 1,200,000/200,000
= 6 years
c)Present value of cash flow =[PVA8%,8*Cash flow]+[PVF8%,8*Salvage]
= [5.74664*200000]+ [.54027*200000]
= 1149328+ 108054
= 1,257,382
NPV =Present value -Initial cost
= 1,257,382- 12,000,000
= 57,382
d)Present value =[PVA12%,8*Cash flow]+[PVF12%,8*Salvage]
=[4.96764*200000]+ [ .40388*200000]
= 993528+ 80776
= $ 1074304
NPV = 1074304-1200000 =$ - 125696
E)Range of Internal rate if return will be between 8% -12 % since one discount rate gives present value above initial investment and one below initial investment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.