Stacey W., controller for Graham Industries, is considering the purchase of a ma
ID: 2570238 • Letter: S
Question
Stacey W., controller for Graham Industries, is considering the purchase of a machine costing $60,400 with a 5-year useful life with no residual value. Graham Industries uses straight-line depreciation. The machine would generate cash inflows of $38,000 each year, at the end of the year. The machine’s operating cost would be $12,600 per year, at the end of the year, excluding depreciation expense. Graham Industries uses a 12% hurdle rate. What is the machine’s accounting rate of return?
a. 22.1%
b. 10.1%
c. 32.1%
d. 42.9%
Explanation / Answer
Annual depreciation = Cost of machine/life
= 60400/5
= 12080
Cash inflow from the machine is 38000,
Net cash inflow = 38000 – Depreciation – operating cost
= 38000 – 12080 – 12600
= 13320
Accounting rate of return = Annual income/initial cost
= 13320/60400
= .221 or 22.1%
Correct option is A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.