Waterways Continuing Problem (This is a continuation of the Waterways Problem fr
ID: 2570113 • Letter: W
Question
Waterways Continuing Problem (This is a continuation of the Waterways Problem from Chapters 14 through 18.) WCP19 Part 1 Waterways has a sales mix of sprinklers, valves, and controllers as follows Annual expected sales: Sale of sprinklers Sale of valves Sale of controllers 460,000 units at $26.50 1,480,000 units at $11.20 60,000 units at $42.50 Variable manufacturing cost per unit Sprinklers Valves Controllers $13.96 S 7.95 $29.75 Fixed manufacturing overhead cost (total) $760,000 Variable selling and administrative expenses per unit Sprinklers Valves Controllers $1.30 $0.50 $3.41 Fixed selling and administrative expenses (total) $1,600,000 Instructions (a) Determine the sales mix based on unit sales for each product (b) Using the annual expected sales for these products, determine the weighted-average unit contribution margin for these three products. (Round to two decimal places.) (c) Assuming the sales mik remains the same, what is the break-even point in units for these products? Part 3 The section of Waterways that produces controllers for the company provided the following information. Sales for month of February 4,000 Variable manufacturing cost per unit: $9.75 Sales price per unit: $42.50 Fixed manufacturing overhead cost (per month for controllers): $81,000 Variable selling and administrative expenses per unit: $3.00 Fixed selling and administrative expenses (per month for controllers): $13,122 Instructions (a) Using this information for the controllers, determine the contribution margin ratio, the degree of operating leverage, the break-even point in dollars, and the margin of safety ratio for Waterways Corporation on this product
Explanation / Answer
a. Sales Mix of each product
Total Sales in units = 460,000 + 1,480,000 + 60,000 = 2,000,000
Total sales in $ = $12,190,000 + $16,576,000 + $2,550,000 = $31,316,000
Sales Mix:
Sprinklers in units = 460,000 / 2,000,000 = 23%, In $ = 12,190,000 / 31,316,000 = 38.93%
Valves in units = 1,480,000 / 2,000,000 = 74%, In $ = 16,576,000 / 31,316,000 = 52.93%
Controllers in units = 60,000 / 2,000,000 = 3%, In $ = 2,550,000 / 31,316,000 = 8.14%
b. Calculation of contribution margin for each product
Particulars
Sprinklers
Valves
Controllers
Sales Price
26.50
11.20
42.50
Variable costs:
Manufacturing
13.96
7.95
29.75
Selling & Admin
1.30
0.50
3.41
Contribution Margin
11.24
2.75
9.34
Weighted Average Unit Contribution Margin
Type
Unit Contribution
Sales Mix %
Weighted Average CM
Sprinklers
11.24
23%
2.59
Valves
2.75
74%
2.04
Controllers
9.34
3%
0.28
c. Break-even Point in units
Fixed Costs = $760,000 + $1,600,000 = $2,360,000
Weighted Average Unit CM = $4.91
Break-even point = $2,360,000 / $4.91 = 480,652 units.
Particulars
Sprinklers
Valves
Controllers
Sales Price
26.50
11.20
42.50
Variable costs:
Manufacturing
13.96
7.95
29.75
Selling & Admin
1.30
0.50
3.41
Contribution Margin
11.24
2.75
9.34
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.