Show short work! Mitchell Company had the following budgeted sales for the last
ID: 2570049 • Letter: S
Question
Show short work! Mitchell Company had the following budgeted sales for the last half of last year: Cash Sales Credit Sales July $50,000 $150,000 August September..$45,000 130,000 . $55,00 $170,000 October. November$60,000 December.$80,000 $350,000 $50,000 $145,000 The company is in the process of preparing a cash budget and must determine the expected cash collections by month. To this end, the following information has been assembled: Collections on credit sales: 60% in month of sale 30% in month following sale 10% in second month following sale 26. What is the budgeted accounts receivable balance on December 1? A. $80,000 B. $140,000 C. $94,500 D. $131,300Explanation / Answer
26) Receivables balance on December 1: 40% of November sale = 200000*40% = 80000 10% of October sale = 145000*10% = 14500 Budgeted accounts receivable balance on December 1 94500 Answer: Option [C] 27) Total cash collected during July: 60% of July sales = 150000*60% = 90000 June sales = (60000/40%)*30% = 45000 May sales = the balance is the 10% to be collected in the third month, ie: in July 15000 Total cash collected during July 150000 Answer: Option [A]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.