6 value 1.70 points 3. The Chief Financial Officer of the company believes a mor
ID: 2569701 • Letter: 6
Question
6 value 1.70 points 3. The Chief Financial Officer of the company believes a more realistic scenario would be a $2,000,000 increase in sales, requiring a $60,000 increase in average operating assets, with a resulting $325,560 increase in net operating income. What would be the company's ROI in this scenario? (Round your Turnover answer to 2 decimal places. Round your Margin and ROI percentage answers to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).) Margin Turnover ROI References eBook &Resources; Worksheet Difficulty 2 MediunExplanation / Answer
Margin =Net operating income/sales
= 325560 /2,000,000
= .1628 or 16.28%
Turnover =Net sales /asset invested
= 2000000/60000
=33.33
ROI =net operating income /Asset
= 325560/60000
= 542.61%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.