Marigold Corp. had 2,060 units of part M.O. on hand May 1, 2017, costing $33 eac
ID: 2568695 • Letter: M
Question
Marigold Corp. had 2,060 units of part M.O. on hand May 1, 2017, costing $33 each. Purchases of part M.O. during May were as follows.
Units
Units Cost
A physical count on May 31, 2017, shows 2,560 units of part M.O. on hand. Using the FIFO method, what is the cost of part M.O. inventory at May 31, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,620.)
FIFO
LIFO
Average Cost
Units
Units Cost
May 9 2,560 $34 17 4,060 36 26 1,560 37Explanation / Answer
Calculate Inventory cost under following method :
Average cost per unit = 358900/10240 = 35.05 per unit
FIFO LIFO Average cost No of units available for sale 10240 10240 10240 Cost of goods available for sale 358900 358900 358900 Ending inventory cost (1560*37+1000*36)=93720 (2060*33+500*34) = 84980 35.05*2560 = 89728Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.