Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On March 1 a dressmaker starts work on three custom-designed wedding dresses. Th

ID: 2568487 • Letter: O

Question

On March 1 a dressmaker starts work on three custom-designed wedding dresses. The company uses job order costing and applies overhead to each job (dress) at the rate of 45% of direct materials costs. During the month, the jobs used direct materials as shown below Direct materials used S5,500 S7,500 2,000 During the month, the jobs used direct labor as shown below. Jobs 1 and 3 are not finished by the end of March, and Job 2 is finished but not sold by the end of March. Job 1 Job 2 Job 3 59,800 S5,800 54,800 Direct labor used 1. Determine the amounts of direct materials, direct labor, and factory overhead applied that would be reported on job cost sheets for each of the three jobs for March. JOB COST SHEE Job 1 Job 2 Job 3 Direct materials Direct labor Factory overhead Total 2. Determine the total dollar amount of Work in Process Inventory at the end of March k in the process i 3. Determine the total dollar amount of Finished Goods Inventory at the end of March. Assume the company has no beginning Work in Process or Finished Goods inventories. inished goods inventory a

Explanation / Answer

1.

JOB COST SHEET

                      

Job 1

Job 2

Job 3

Direct materials

$5500

$7500

$2000

Direct labor

$9800

$5800

$4800

Factory overhead

$2475

$3375

$900

Total

$17775

$16675

$7700

Working Note:

Factory overhead are calculated as follow;

Job 1:

$5500 * 45 / 100 = $2475

Job 2:

$7500 * 45 / 100 = $3375

Job 3:

$2000 * 45 / 100 = $900

2. Work in process inventory account;

As per the question it is given that Jobs 1 and 3 are not finished that is why total costs of these two will be work in process at the end of March.

Job. 1 = $17775

Job. 3 = $7700

Thus total work in process ($17775 + $7700) = $25475

3. Finished goods inventory at the end of March;

As per the question it is given that Job 2 is finished that is why total costs of Job 2 will be finished goods inventory at the end of March.

Job. 2 = $16675

Finished Goods Inventory Account = $16675

JOB COST SHEET

                      

Job 1

Job 2

Job 3

Direct materials

$5500

$7500

$2000

Direct labor

$9800

$5800

$4800

Factory overhead

$2475

$3375

$900

Total

$17775

$16675

$7700

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote