Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Is my answer correct?: Answer 1. Selling Price = $150 Unit Variable Cost = $110

ID: 2568426 • Letter: I

Question


Is my answer correct?:

Answer 1.
Selling Price = $150
Unit Variable Cost = $110
Per unit Contribution Margin = Selling Price – Variable Cost per unit
Per unit Contribution Margin = $150 - $110
Per unit Contribution Margin = $40
Break Even Sales (in Units) = Fixed Cost / Per unit Contribution Margin
Break Even Sales (in Units) = $800,000 / $40
Break Even Sales (in Units) = 20,000 units
Answer 2.
Required unit sales = (Fixed Cost + Income from Operations) / Per unit Contribution Margin
Required unit sales = ($800,000 + $300,000) / $40
Required unit sales = $1,100,000 / $40
Required unit sales = 27,500
Answer 4.
Number of units sold = 32,000
Contribution Margin = Per unit Contribution Margin * Number of units sold
Contribution Margin = $40 * 32,000
Contribution Margin = $1,280,000
Income (loss) = Contribution Margin - Fixed Cost
Income (loss) = $1,280,000 - $800,000
Income (loss) = $480,000

PR 19-3B Break-even sales and cost-volume-profit chart For the coming year, Culpeper Products Inc. anticipates a unit selling price of $150, a unit variable cost of $110, and fixed costs of $800,000. OBJ. 3,4 1. 20,000 units Instructions I. Compute the anticipated break-even sales (units 2. Compute the sales (units) required to realize income from operations of $300,000. 3. Construct a cost-volume-protit chart, assuming maximum sales of 40,000 units within the relevant range 4. Determine the probable income loss) from operations if sales total 32,000 units

Explanation / Answer

1)contribution per unit = price-vairable cost

              =150-110 = 40

BEP(units)=fixed cost/contribution per unit

        = 800000/40 = 20000 units

2)Desired unit sales =[Fixed cost+desired profit ]/contribution per unit

     =[800000+300000]/40

       = 27500 units

3)Total contribution =units sales*contribution per unit

              ==32000*40

              = $1280000

Net income = contribution -fixed cost

           = 1280000-800000

             = 480000

Answer to all you part is correct .perferct work!!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote