Mariposa Corporation sells \"Bigger\", its only product. The following informati
ID: 2568278 • Letter: M
Question
Mariposa Corporation sells "Bigger", its only product. The following information is available for the current month:
Selling price per unit $109
Standard fixed manufacturing costs per unit $50
Variable selling and administrative costs per unit $8
Standard variable manufacturing costs per unit $3
Fixed selling and administrative costs $42,000
Units produced 12,000 units
Units sold 10,000 units
What is the variable costing breakeven point in units?
Explanation / Answer
Total fixed costs = 12000 * 50 + 42000 = 642000
Contribution per unit = 109 - 3 - 8 = 98
Break even point in units = Fixed costs / Contribution per unit
642000 / 98 = 6551 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.