During 2016, its first year of operations, Hollis Industries recorded sales of $
ID: 2568149 • Letter: D
Question
During 2016, its first year of operations, Hollis Industries recorded sales of $10,600,000 and experienced returns of $860,000. Cost of goods sold totaled $7,950,000 (75% of sales). The company estimates that 10% of all sales will be returned.
Prepare the year-end adjusting journal entries to account for anticipated sales returns, assuming that all sales are made on credit and all accounts receivable are outstanding. (If no entry is required for a particular event, select "No journal entry required" in the first account field.)
During 2016, its first year of operations, Hollis Industries recorded sales of $10,600,000 and experienced returns of $860,000. Cost of goods sold totaled $7,950,000 (75% of sales). The company estimates that 10% of all sales will be returned.
Prepare the year-end adjusting journal entries to account for anticipated sales returns, assuming that all sales are made on credit and all accounts receivable are outstanding. (If no entry is required for a particular event, select "No journal entry required" in the first account field.)
Explanation / Answer
Note :
1. Sales Returns = 10% of all sales
= 10%* $10,600,000
= $ 1,060,000
Less: Returns Experienced = $ 860,000
Hence Sales Returns Adjusting Entry required = $ 200,000
2. Cost of Goods Sold = Sales *75%
= $ 200,000 *75%
= $ 150,000
Account Titles and Explanation Debit Credit Sales Returns 200,000 Allowance for Sales Returns 200,000 Inventory 150,000 Cost of Goods Sold 150,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.